Anykščiai - kurortinis miestas

Įsikūrę prie Šventosios ir Anykštos upių santakos. Miestas nutolęs nuo Vilniaus apie 110 km, nuo Utenos – apie 50 km.

anyksciai

1516 m. Anykščiai gavo miesto teises, tačiau neilgai jas turėjo: sudegė, sunyko. Kiek atkuto tik XIX a. pabaigoje, kai 1898 m. nutiestas siaurasis geležinkelis iš Panevėžio į Švenčionėlius, ėjęs per Anykščius. Tik 1938 m. jis vėl atgavo miesto teises. Anykščių kraštas, nuostabiais gamtos ir kultūros turtais apdovanotas Lietuvos kampelis, visuomet viliojo ir traukė žmones jį lankyti, grožėtis, patirti sielos ir kūno poilsį.  Prieškario Lietuvoje Anykščiai buvo populiari vietovė, kur vasaroti suvažiuodavo turtingi  miestelėnai, kai kurie čia net statėsi vilas.

senieji

Pirmasis viešbutis Anykščiuose buvo greta centrinės aikštės.

anyksciu viesbutis

Anykščių apylinkėse nemažai architektūros ir kultūros paminklų. Architektūros požiūriu įdomi trapecijos formos centrinė miesto aikštė, įsikūrusi keturių pagrindinių gatvių sankryžoje. Pagrindinis jos akcentas – dvibokštė neogotikinė Šv. apaštalo Mato bažnyčia, statyta 1899–1909 m. Bažnyčia išsiskiria aukštais bokštais.

anyksciu baznycia

Nuostabiame Niūronių sodžiaus gamtos kampelyje nuo 1978 m. veikia Arklio muziejus – vienintelis tokio pobūdžio muziejus Lietuvoje. Jame eksponuojama viskas, kas susiję su žirginiu sportu, darbiniais arkliais ir senovinėmis žemdirbystės tradicijomis. Arklio muziejuje esančioje aukštaičių sodyboje vyksta parodomasis duonos kepimas ,,Duonelės gimimas“ įdomus ir vaikams,  ir suaugusiems, nes supažindina su lietuvių papročiais ir tradicijomis.

siaurukas

Išsaugotas vienintelis Lietuvoje unikalus technikos paminklas, žmonių meiliai vadinamas ,,siauruku“, tarnauja turistų pramogoms ir geležinkelio istorijos pažinimui. Siaurasis geležinkelis Anykščius pasiekė praėjusio šimtmečio pabaigoje, caro valdžios nutiestas siaurasis geležinkelis Pastovys – Švenčionėliai – Utena – Panevėžys tarnavo medienos gabenimui iš masiškai kertamų miškų ir keleivių vežimui. Dar ir pokario laikais, kai nekursavo autobusai, tai buvo pagrindinė susisiekimo priemonė. šiandien jau tik ruože Panevėžys – Anykščiai – Rubikiai dar nerūdija siaurojo geležinkelio bėgiai. Tai egzotiška kelionė šeimoms, visiems pavargusiems nuo miesto triukšmo.

Čia galite tiesiogiai stebėti Anykščių centre esančią video transliaciją.

Atstumai iki kitų miestų

Anykščiai – Vilnius 110 km
Anykščiai – Kaunas 109 km
Anykščiai – Panevėžys 59 km
Anykščiai – Utena 41 km
Anykščiai – Šiauliai 151 km
Anykščiai – Alytus 180 km
Anykščiai – Klaipėda 331 km
Anykščiai – Ryga 205 km